Rozpoczynając cykl wpisów na moim blogu, postanowiłem zacząć od absolutnych podstaw. Nie będziemy w stanie prowadzić skutecznych działań promocyjnych w Internecie, jeśli nie posiadamy własnej strony internetowej, bloga lub innej formy prezentacji naszej działalności.

Co to jest domena i do czego służy?

„Domena internetowa – ciąg identyfikacyjny systemu Domain Name System (DNS), który określa zakres autonomii administracyjnej, uprawnień lub kontroli w Internecie. Nazwa domeny składa się z co najmniej jednej części, które (nazywane technicznie etykietami) są umieszczone w pewnym poddrzewie struktury DNS.”

Źródło Wikipedia

To jest oficjalna definicja czym jest domena według Wikipedii. Natomiast potocznie mówiąc, domena jest to unikalna nazwa, pod którą będziemy rozpoznawani prezentując własną stronę internetową. Przed dokonaniem zakupu, powinniśmy dokładnie przemyśleć nazwę domeny, która będzie nas reprezentować. Jest to często pierwszy punkt kontaktu między użytkownikiem, a witryną internetową. Nazwa będzie stanowić unikalny identyfikator, który będzie służył do szybkiego i łatwego odnalezienia naszej strony.

Drugim elementem domeny jest rozszerzenie, które może określać charakter witryny np. strona firmowa z zasięgiem międzynarodowym (.COM), firma z zasięgiem krajowym (.PL), instytucjonalna (.ORG), edukacyjna (.EDU) itp. Poniżej przedstawiam ten podział na mojej domenie.

Jak działa system domen?

Istotnym aspektem, o którym warto wspomnieć jest system DNS (Domain Name System). System ten pozwala przeglądarkom na przyporządkowywanie nazw domenowych do docelowych adresów IP. Ta mechanika pozwala na dostęp do stron internetowych przy pomocy łatwiej zapamiętywanych nazw, zamiast ciągu cyfr (np. 178.278.261.80). Analogiczna sytuacja występuje w przypadku spisu numerów telefonów, gdzie mamy łatwo przyswajalne personalia właściciela i przypisany ciąg cyfr.

System nazw domenowych działa dzięki rozsianym na całym świecie serwerom DNS, które przekazują między sobą informacje o aktualnej konfiguracji domen. To sprawia, że zmiany w konfiguracji domeny (np. zmiana adresu DNS) mogą propagować się w Internecie nawet do 72 godzin. Gdy przenosimy domenę na inne serwery DNS, musimy poczekać, aż cała sieć przetworzy taką zmianę .

W hierarchii zarządzania systemem internetowym, ICANN i IANA znajdują się na szczycie. ICANN to organizacja odpowiedzialna za przekazywanie zarządzania większością najważniejszych domen internetowych do konkretnych organizacji. ICANN działa jako część społeczności internetowej, w której działają różni interesariusze. IANA to część ICANN, która zarządza strefą główną DNS i dba o jej poprawne funkcjonowanie.

W naszym kraju nadzór za domenę krajową (.PL) został oddelegowany organizacji NASK (Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa). Rejestracja rozszerzeń (.PL) odbywa się poprzez akredytowanych partnerów NASK. Lista wszystkich rejestratorów, którzy przystąpili do programu partnerskiego NASK -> https://www.dns.pl/lista_rejestratorow

Jakie są rodzaje domen internetowych?

Warto w tym miejscu dokładnie przeanalizować, jakie rodzaje domen są dostępne na rynku. Wśród adresów internetowych, które można zarejestrować bezpośrednio, można wyróżnić dwie grupy: adresy najwyższego poziomu (TLDs – top-level domains) oraz adresy drugiego poziomu (SLDs – second-level domains), zwykle prowadzone przez lokalne instytucje.:

Domeny TLD

Nazwy najwyższego poziomu w systemie domen internetowych służą do kategoryzacji stron pod względem kraju, kategorii lub tematyki. Aktualną listę z podziałem na typ domeny i organizacje nadzorujące znajdziecie na https://www.iana.org/domains/root/db. Spośród domen TLD możemy wyróżnić:

Specjalna domena najwyższego poziomu używana w infrastrukturze sieci Internet. ARPA była pierwszą zdefiniowaną domeną w projekcie ARPANET, który był prekursorem Internetu. W hierarchicznym systemie nazewnictwa wyróżnia się subdomeny in-addr.arpa i ip6.arpa, które umożliwiają odwrotne wyszukiwanie DNS dla adresów IPv4 i IPv6.

Ich charakter jest ogólnodostępny, a oznaczenie wynosi minimum trzy znaki. Początkowo istniało tylko kilka rozszerzeń, dziś do tego grona można zaliczyć m.in. .COM, .INFO, .NET, .ORG. Jednak wraz z rozwojem Internetu, ICAAN udostępnił szereg nowych rozszerzeń generycznych nTDL np. .TOP, .LOAN, .TOKYO, .LONDYN (lista jest we wcześniej wspomnianym linku iana.org) . Każda z tych domen ma swoje własne wymagania odnośnie rejestracji.

Ten rodzaj domen jest podobny do wcześniej omawianych domen globalnych, jednak z bardziej rygorystycznymi kryteriami co do ich zakupu. Dostępność jest kontrolowana dla określonych grup lub osób spełniających nakreślone warunki. Przykładami na dzień dzisiejszy są rozszerzenia .BIZ, .NAME, .PRO.

Domeny są przeznaczone dla podmiotów i osób prywatnych danego terytorium. Przyporządkowane dla suwerennego państwa lub terytorium zależnego identyfikowanego za pomocą dwuliterowego kodu. Administracja i kontrole są delegowane do organizacji krajowych, które są odpowiedzialne za politykę i działanie. Domeny podlegają różnym wymogom, które są określane indywidualnie w każdym kraju. Naszą domeną ccTLD jest .PL innymi przykładami będą .DE, .UK, .FR.

Jak sama nazwa wskazuje adresy z tą końcówką będą domenami sponsorowanymi przez określone grupy lub organizacje, które chcą ograniczyć posiadanie tego typu rozszerzenia do wąskiego grona. Sponsorzy są odpowiedzialni za ustalanie i utrzymywanie polityki rejestracji. Przykładem może być .GOV sponsorowany i zarezerwowany dla rządu USA. Inne przykłady tego typu: .EDU, .MIL, .TEL, .AERO, .CAT, .MUSEUM

Niedostępne do rejestracji domeny, wykorzystywane do wykonywania testów oprogramowania przez główne instytucje. Ich funkcjonowanie jest ściśle kontrolowane i ograniczone do celów testowych. Co oznacza, że ​​nie wchodzą w konflikt z innymi domenami. Ich celem jest symulowanie rzeczywistości w warunkach „laboratoryjnych”. Wśród tych domen znajdziemy m.in. : .TEST, .EXAMPLE, . LOCALHOST, .INT

CIEKAWOSTKA!

Strony internetowe posiadające końcówkę .TV oraz .FM – są domenami krajowymi z Tuvalu oraz Mikronezji, a nie jak zazwyczaj łączymy je z telewizją i radiem.

Domeny SLD

Ogólnie rzecz mówiąc domena SLD jest to domena drugiego poziomu, część adresu internetowego znajdująca się bezpośrednio przed domeną najwyższego poziomu. Domenę TLD i SLD oddziela kropka. Pełni ona rolę separatora, dzieląc poszczególne części adresu internetowego, aby system DNS poprawne rozpoznał hierarchie. W moim przypadku będzie to „PROJEKTLUKAS”, w innych „GOOGLE”, „ONET”. Drugą występującą opcją są wprowadzone przez krajowe organizacje dodatkowe podtypy. Wtedy człon przed rozszerzeniem TLD będzie drugim poziomem. (np. .COM w rozszerzeniu .COM.PL). U nas NASK wprowadził dwa rodzaje:

Narodowe domeny funkcjonalne są połączeniem domen TLD i krajowych. Mają na celu uporządkowanie i podkreślenie profilu danej witryny internetowej. Dziś najczęściej spotkamy w instytucjach państwowych i pozarządowych. Dziś nie są już tak popularne jak kiedyś, jednak spośród tych adresów możemy wyróżnić m.in. .COM.PL, EDU.PL, INFO.PL, ORG.PL  (Pełna lista: https://www.dns.pl/lista_domen_funkcjonalnych)

Głównym celem tych domen jest podkreślenie lokalnego charakteru lub zaoszczędzenie środków przy corocznym przedłużaniu domeny. Należy jednak pamiętać, że w przypadku zmiany siedziby lub profilu działalności taka domena może stracić na wartości. Wśród tych domen będziemy mieli nazwy miast, województw, regionów np.: .KATOWICE.PL, .SLASK.PL (Pełna lista: https://www.dns.pl/lista_domen_regionalnych)

CIEKAWOSTKA!

Wbrew pozorom, istnieje możliwość wykorzystywania polskich znaków w adresach witryn. Domeny IDN są adresami używającymi diakrytyczne znaki narodowe, charakterystyczne dla danego języka. Zasoby DNS przechowują taką domenę w postaci ASCII, rozpoczynającej się od prefiksu „xn--” i zawierającej tylko znaki alfabetu łacińskiego. Link do tłumacza ASCII -> https://dns.pl/IDN

Dobre praktyki przy wyborze nazwy domeny

Zapewne to pytanie dręczyło niejedną osobę planującą zaprezentować swoją treść internautom. W dzisiejszych czasach posiadanie własnej strony internetowej to nie tylko luksus, ale także konieczność. Wybrana nazwa może wspomóc lub skomplikować osiągnięcie wyznaczonego celu. Co zrobić, gdy mamy pustkę w głowie i nie wiemy jak wybrać nazwę domeny? Weź pod uwagę poniższe wskazówki!

Jakich błędów warto unikać w temacie domen?

Poza wymienionymi wyżej aspektami technicznymi i użytkowymi jest kilka zagrożeń, które mogą czyhać na nieświadomych użytkowników w innej materii. Niektóre błędy popełnione mogą negatywnie wpływać na późniejsze funkcjonowanie Twojej marki. Poniżej przedstawiam kilka dodatkowych sytuacji, które warto uwzględnić przed, w trakcie i po zakupie domeny.

CIEKAWOSTKA!

Jeszcze jakiś czas temu, dużą popularność zdobywały domeny składające się z popularnych i ściśle dopasowanych słów kluczowych (np.: meble-kuchenne-katowice.pl) Dziś taka forma jest stosowana w głównej mierze przez osoby zajmujące się SEO. Taki dobór domeny polecałbym jedynie osobom zaznajomionym w temacie SEO lub w przypadku, gdy ukaranie tej domeny przez Google nie będzie bolesne.

Rejestracja domeny

Nie będę tutaj rozpisywał się zbytnio na temat rejestracji domeny, ponieważ przygotowałem osobne, bardziej szczegółowe artykuły na ten temat. Chciałbym jednak wspomnieć, że rejestracja domeny odbywa się na określony czas, a po upływie tego terminu konieczne jest przedłużenie jej użytkowania. Sytuację możemy porównać do rodzaju dzierżawy. Aby zaoszczędzić wasz czas, przygotowałem ranking 50 rejestratorów domen według ceny, samodzielnie możecie porównać ofertę 50 firm. Jeśli interesuje was techniczny aspekt zakupu domeny internetowej „krok po kroku”, przygotowałem osobny artykuł „Jak kupić domenę internetową„, opisujący proces rejestracji u operatora, z którego sam korzystam.

Podsumowanie

W artykule omówiliśmy co to jest domena internetowa i czym kierować się przy jej wyborze. Jako unikalny adres, który będzie naszym znakiem rozpoznawczym, powinniśmy pamiętać przy rejestracji o kilku kluczowych krokach. Rejestracja domeny jest kluczowym krokiem przy promowaniu własnej witryny w Internecie. Prawidłowo dobrana i zarządzana domena może wpływać na wizerunek i sukces finansowy. Ważne jest zrozumienie procesu rejestracji oraz dbanie o jej przedłużenie i ochronę prawną.