Rozpoczynając cykl wpisów na moim blogu. Postanowiłem zacząć od totalnych podstaw. Bowiem nie będziemy mieli możliwości prowadzenia działań promocyjnych w Internecie. Nie posiadając chociażby własnej strony, bloga, bądź innej formy prezentacji własnej działalności.

Co to jest domena?

 

„Domena internetowa – ciąg nazw systemu Domain Name System (DNS) wykorzystywany w Internecie, składający się z wyrazów umieszczonych w pewnym poddrzewie struktury DNS …”

Źródło Wikipedia

 

To jest oficjalna definicja Wikipedii. Natomiast potocznie mówiąc – domena jest unikalną nazwą. Pod którą będziemy rozpoznawalni prezentując własną stronę www. Dlatego też, przed dokonaniem zakupu, powinniśmy dokładnie przemyśleć nazwę domeny, która będzie nas reprezentować w świecie wirtualnym oraz rzeczywistym.

Jaką wybrać nazwę domeny internetowej?

Zapewne, to pytanie dręczyło niejedną osobę planującą zaprezentować swoją treść internautom. Osobiście jestem zwolennikiem, nabywania domen zawierających oficjalną nazwę firmy/projektu. Dzięki takiemu zabiegowi jesteśmy w stanie budować spójny wizerunek online oraz offline. Jest to istotny element z punktu marketingowego. Jak myślicie – co może wpisać użytkownik w pole przeglądarki/wyszukiwarki, który poznał waszą markę dużo wcześniej? W pierwszej kolejności będzie to wasza nazwa – o ile ją zapamiętał!

Co w przypadku, gdy w pierwszej kolejności szukamy wolnej domeny? Przy wyborze nazwy powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na target naszej firmy. Jeśli naszą grupą docelową jest branża IT –możemy pozwolić sobie na znacznie więcej. Bowiem, zapaleńcy nowych technologii są obyci w panujących trendach (np. nowe rozszerzenia domen, obcojęzyczne nazwy specjalizacji). Jednak gdy są to osoby mające mniejszy kontakt z komputerami/internetem, powinniśmy postawić na przyzwyczajenia użytkowników.

Jeśli posiadacie wystarczający budżet, aby kupić kilka domen. Koniecznie powinniście wykupić swoją domenę z różnymi końcówkami (szczególnie .pl, .com, .com.pl). W moim rankingu domen znajdziecie miejsce, gdzie uczynicie to najtaniej. W innym przypadku możecie się znaleźć w sytuacji, że konkurencja będzie chciała czerpać korzyści z waszego sukcesu. Jeśli przyjdzie Ci do głowy pytać internautów, czy wymyślona przez Ciebie nazwa jest odpowiednia. Zadbaj wcześniej o rezerwacje tego adresu! Bowiem może okazać się, że osoby zarabiające na sprzedaży domen – zrobią to przed Tobą!

CIEKAWOSTKA!

Jeszcze jakiś czas temu, dużą popularność zdobywały domeny składające się ze ściśle dopasowanych słów kluczowych (np.: meble-kuchenne-katowice.pl) Dziś taka forma jest raczej stosowana jedynie przez osoby zajmujące się pozycjonowaniem. Takie rozwiązanie polecałbym jedynie w przypadku, gdy strona będzie zapleczem/satelitą dla głównej domeny.

Moim zdaniem w większości przypadków, domena nowej marki powinna być …

  • krótka, bądź łatwa do zapamiętania (Jeśli druga osoba zapamięta waszą nazwę – wygraliście, zdobywając „ewangelistę” własnej marki!)
  • łatwa do wymówienia/zapisania (wyobraźmy sobie, że rozmawiamy przez telefon i podajemy nazwę naszej strony internetowej. Osoba po drugiej stronie nie powinna mieć trudności z zapisaniem nazwy na kartce. Zalecam abyście zadzwonili do znajomego i poprosili go o zapisanie waszego adresu.)
  • najlepiej posiadać końcówkę PL, jeśli grupą docelową są nasi krajanie (Polacy są przyzwyczajeni do końcówki PL. Nie jest łatwo zmienić coś, co było kreowane przez media oraz reklamy od początku „polskiego internetu”. Sam łapie się na wpisywaniu w pierwszej kolejności PL jeśli znam tylko nazwę)
  • unikanie myślników, dwuznacznych liter/cyfr (jestem zwolennikiem prostoty, po co utrudniać życie? Załóżmy, że wybrałbym domenę projekt-lukas.pl oraz projectlucas.pl – za każdym razem musiałbym dopowiadać „projekt myślnik lukas” oraz „projektlukas z „Ce” zamiast „Ka”)
  • unikanie polskich znaków (wielu użytkowników Internetu jest nadal przekonanych, że nie można używać domen z polskimi znakami. Z przyzwyczajenia będą wpisywali adresy bez użycia naszych rodzimych znaków. Poza tym używanie polskich znaków nie jest odbierane, tak jak my to widzimy. Za przykład podam moją domenę w wersji projektłukasz.pl, która w rzeczywistości będzie domeną xn--projektukasz-jcc.pl)

Więcej na temat domen z polskimi znakami: http://pl.wikipedia.org/wiki/Internationalized_Domain_Name

Tutaj natomiast tłumac domen IDN (z polskimi znakami) : http://www.dns.pl/cgi-bin/idntranslator.pl

Jakie są rodzaje domen internetowych?

Domeny możemy podzielić na funkcjonalne, z tych ważniejszych możemy spotkać strony (.edu) przeznaczone dla instytucji edukacyjnych, (.gov) instytucji rządowych, (.com) dla firm komercyjnych. Innymi rodzajami są międzynarodowe (.eu), krajowe (.pl, .de, .uk) oraz regionalne (.katowice.pl, .chorzow.com.pl)

CIEKAWOSTKA!

Strony internetowe posiadające końcówkę .TV oraz .FM – są przeznaczone dla witryn z Tuvalu oraz Mikronezji, a nie jak zazwyczaj łączymy je z telewizją i radiem.

Napisz w komentarzu – czym ty kierujesz się przy wyborze domeny[/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container]