Jako, że temat domen internetowych został już wyczerpany w kilku wcześniejszych wpisach. Następnym tematem jaki poruszę będzie hosting internetowy.  Jest to kolejny krok potrzebny do stworzenia własnej strony witryny internetowej. Tak więc bez domeny (nazwy) oraz hostingu (miejsca na przechowywanie zasobów) nie podzielimy się ze światem naszym serwisem.

Co to jest hosting internetowy?

Hosting jest to wyodrębnione miejsce dysku twardego, stale podłączone do Internetu. Na wydzielonym dla nas miejscu możemy przechowywać wszelkie dane, poczynając od plików multimedialnych, dokumentów, kont e-mail, a kończąc na rozbudowanych stronach, serwisach, czy portalach. Na polskim rynku mamy wiele firm hostingowych, jedne lepsze, drugie gorsze. Wybór jest o tyle ważny, że przez najbliższy rok będziemy skazani na funkcjonowanie danej firmy.

Jak wybrać najlepszy hosting? Gdzie kupić hosting?

Na rynku możemy znaleźć zarówno płatne jak i darmowe hostingi. Osobiście odradzałbym korzystanie z bezpłatnej alternatywy. Wykorzystanie tej opcji wiąże się z akceptacją nachalnych reklam, częstymi awariami oraz dostępem do mocno ograniczonych funkcjonalności (niewielki transfer danych, ograniczona przestrzeń dyskowa, brak obsługi konkretnych technologii)

Jeżeli myślimy o swojej stronie na poważnie, nie możemy rozważać pomiędzy darmową, a płatną wersją. Jeśli na starcie potraktujemy naszą stronę po macoszemu, to w efekcie pierwsze wrażenie naszych odbiorców może być bardzo negatywne. W następstwie może to skutkować szybkim przejściem do innego źródła informacji/konkurencji. Z własnego doświadczenia zauważyłem, że jedynie autorytety ściśle określonych dziedzin, mogą pozwolić sobie na gorszą jakość wizualną.

Pewnie zadajecie sobie teraz pytania typu: „Która firma jest najlepsza?”, „Gdzie kupić i jaki hosting wybrać?”, „Która firma będzie profesjonalna?”. Tutaj nie będę przygotowywał żadnego eseju, ponieważ nie miałem styczności z większością hostingodawców. Najlepszym rozwiązaniem będzie zapytanie doświadczonych w tej materii znajomych specjalistów. Informacje możemy następnie zweryfikować na forach specjalistycznych. Prosiłbym jedynie o dystans do zamieszczonych tam opinii. Nigdy nie wiadomo, czy opinie nie zostały kupione u osób zajmujących się marketingiem szeptanym lub napisane przez pracowników firmy.

Wybierając odpowiednią firmę jest jeszcze jedna osoba, z którą powinniśmy finalnie skonsultować wybór. Ową osobą jest specjalista, który będzie odpowiedzialny za tworzenie naszej strony. On wie w jakiej technologii będzie napisana nasza witryna i czy dane konto hostingowe będzie w stanie obsłużyć naszą stronę. Wybierając konto powinniśmy zwrócić uwagę na pojemność serwera, transfer, uptime (bezawaryjny czas działania), obsługiwaną technologię, backupy (kopie bezpieczeństwa).

Jeżeli będziecie chcieli tworzyć więcej kont e-mail lub subdomen, zwróćcie również uwagę na ten aspekt. Co do wielkości parametrów, przy założeniu małej/średniej strony firmowej może to być: transfer od 20 GB, przestrzeń od 1 GB. WAŻNE! Zapytajcie hostingodawcę, czy po przekroczeniu transferu usługa zostanie wstrzymana, czy będzie naliczała dodatkowe opłaty. Jeśli usługa nie będzie wyłączona, możecie być zaskoczeni wysokością faktury do opłacenia za hosting.

Wyprzedzając wasze pytania, obecnie korzystam z polskiego hostingodawcy seohost. (strona, na której teraz jesteście leży na pakiecie SSD X1). Jednak najniższy pakiet w zupełności wystarczy dla większości blogów oraz prostych stron firmowych. Jeśli macie większe wymagania, to można wybrać spośród wielu innych możliwości serwerów dedykowanych.

Właściciel jest bardzo elastyczny. W każdym pakiecie jest nielimitowany transfer. Mamy możliwość wdrożenia Let’s Encrypt (darmowego ssl) oraz pracownicy przenieśli moją stronę, pocztę, system do monitoringu fraz od poprzedniego hostingodawcy w jeden dzień.

Wcześniej moim ulubionym hostingiem była firma o nazwie zbliżonej do systemu operacyjnego. Niestety bardzo mnie zawiedli na płaszczyźnie biznesowej. Nie dotrzymano ustalonych wcześniej warunków i już nigdy z ich usług nie skorzystam.

Jeśli nie wiesz gdzie najtaniej kupić domenę internetową, sprawdź -> ranking rejestratorów domen <-

Ranking hostingów – mój osobisty TOP 3:

1. seohost (najtańsze domeny PL, wszystko w jednym miejscu)

2. lh.pl (Wybór redakcji PC World, dobry stosunek jakości do ceny)

3. dhosting (Elastyczny Web Hosting)[/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container]