Temat domen internetowych został już omówiony w kilku wcześniejszych wpisach. Następnym zagadnieniem, który poruszę jest hosting internetowy. Jest to niezbędny krok potrzebny do opublikowania własnej strony witryny internetowej. Bez domeny (nazwy) oraz hostingu (miejsca na przechowywanie zasobów) nie podzielimy się ze światem naszym serwisem.

Co to jest hosting internetowy?

Hosting jest to wyodrębnione miejsce dysku twardego, stale podłączone do sieci internetowej. Na wydzielonym dla nas miejscu możemy przechowywać wszelkie dane, poczynając od plików multimedialnych, dokumentów, kont e-mail, a kończąc na rozbudowanych stronach, serwisach, czy portalach. Na polskim rynku mamy bogaty wybór firm hostingowych. Wybór jest o tyle istotny, ponieważ jakość hostingu bezpośrednio wpływa na funkcjonowanie naszej witryny. Serwery o słabej jakości mogą często ulegać awariom, co będzie prowadziło do niedostępności naszego biznesu dla internautów.

Płatny czy darmowy hosting www?

Głównym podziałem hostingów, jaki możemy wskazać będzie podział ze względu na cenę: serwer płatny i bezpłatny. Każdy z tych typów ma swoje zalety i wady, które warto rozważyć przed podjęciem decyzji. W tym fragmencie przyjrzymy się bliżej tym dwóm specyfikom, ich cechom, różnicom i odpowiednim kontekstom ich zastosowania. Pozwólmy sobie zgłębić tę tematykę i odkryć, który rodzaj hostingu najlepiej odpowiada Twoim potrzebom i oczekiwaniom.

Rodzaje hostingów

Na rynku istnieje podział na kilka typów hostingu. Możemy wyróżnić rodzaje serwerów, które różnią się między sobą infrastrukturą, dostępnymi zasobami, skalowalnością oraz poziomem kontroli. Ważne jest, aby dokładnie zrozumieć różnice między poszczególnymi rodzajami hostingu i dopasować je do swoich potrzeb, aby zapewnić optymalne funkcjonowanie strony internetowej.

Jak wybrać najlepszy hosting? Gdzie kupić hosting?

Pewnie zadajecie sobie mnóstwo pytań typu: „Która firma jest najlepsza?„, „Gdzie kupić i jaki hosting wybrać?„, „Która firma oferuje profesjonalne usługi?„. Najprostszym i najbezpieczniejszym krokiem na tym etapie będzie skonsultowanie się z doświadczonymi specjalistami w tej dziedzinie, jeśli takowych znamy. Kolejnym miejscem, na które powinniśmy zwrócić swój wzrok, są specjalistyczne fora, kanały YouTube i ogólnie Internet. Jednak należy zachować pewien dystans wobec zamieszczonych tam opinii. Nigdy nie można być pewnym, czy opinie nie zostały kupione przez osoby zajmujące się marketingiem szeptanym lub napisane przez pracowników danej firmy.

Gdy nadal nie będziemy posiadali wyrobionego zdania co do najlepszego dostawcy hostingu dla waszej witryny, warto zwrócić się bezpośrednio do osoby odpowiedzialnej za jej tworzenie i poprosić o polecenie. Ta osoba doskonale zna technologie, które będą używane na stronie. Webdeveloper może ocenić, czy dany serwer będzie w stanie sprostać waszym potrzebom. Jednakże, mimo takiej rekomendacji, zawsze warto samodzielnie zweryfikować wybraną firmę, a aspektami wartymi przeanalizowania powinny być:

Subiektywny ranking hostingów TOP 3

TOP 2

od 239,99/rok
  • Support 10/10
  • Pojemność od 50GB
  • Transfer: bez limitu
  • Bezpłatny test: 14 dni

TOP 1

od 67/rok
  • Support 10/10
  • Pojemność od 2GB
  • Transfer: bez limitu
  • Bezpłatny test: 7 dni

TOP 3

od 399/rok
  • Support 10/10
  • Pojemność od 25 GB
  • 10 000 Unikalnych Użytkowników
  • Bezpłatny test: 14 dni

Wyprzedzając wasze pytania, obecnie korzystam z polskiego dostawcy hostingu . Ta strona, na której teraz jesteście stoi na pakiecie SSD X1, z pojemnością 5GB przestrzeni i nielimitowanym transferem. Aktualnie ten pakiet jest niedostępny ze względu na wymianę serwerów SSD na SSD NVMe.

Do firmy trafiłem kilka lat temu po przeniesieniu hostingu z firmy, która została sprzedana i skonsolidowana z innymi graczami na rynku. Proces przejścia był bezbolesny i niezauważalny. Skontaktowałem się z obsługą klienta, która po uzgodnieniach przejęła techniczną stronę pracy i przeniosła mój serwer w zaledwie jeden dzień. Dodatkowo, pracownicy wykryli i zablokowali szkodliwy skrypt na mojej stronie.

Obecnie firma oferuje bezpłatne przenoszenie danych serwera i poczty dla klientów, którzy planują zmienić swojego dostawcę hostingu. Komunikacja z biurem obsługi klienta zawsze jest na najwyższym poziomie. Właściciel firmy jest wiarygodny i dobrze znany w branży, podejmuje elastyczne działania w sytuacjach kryzysowych, zachowując przy tym klasę. Zdecydowanie polecam tego usługodawcę.

Jeśli nadal nie masz domeny internetowej, sprawdź stworzoną listę -> ranking rejestratorów domen <-

Podsumowanie

W tym materiale omówiliśmy zagadnienie hostingu, abyś mógł dokonać jak najbardziej świadomego wyboru swojego serwera. Podjęta decyzja będzie miała bezpośredni wpływ na dostępność twojej strony internetowej lub sklepu internetowego. Jeśli nadal masz wątpliwości, zalecam sprawdzenie materiałów ekspertów zajmujących się konfiguracją i zarządzaniem hostingami. Ich wiedza i doświadczenie mogą dostarczyć cennych wskazówek i porad, które pomogą ci podjąć właściwą decyzję. Pamiętaj, że wybór odpowiedniego hostingu to kluczowy krok w budowaniu solidnej i niezawodnej obecności online.

author Łukasz D. K.

Łukasz D. K.

Internety robię w badaj.to

E-ntuzjasta digital marketingu oraz wszelkich metod pozwalających generować wartościowy ruch na projekty internetowe. Związany z branżą internetową od 2012 roku. W przeszłości związany z branżą SEM, realizując kampanie m.in. dla klientów z sektora instytucjonalnego, automotive, IT, FMCG.