W komentarzach pod wpisem ranking rejestratorów domen padło zapytanie, czy nie będzie problemu, gdyby Damian kupił domenę u jednego rejestratora, a hosting u innego. Oczywiście, zakup jednej usługi u jednego operatora, a drugiej u innego nie będzie stanowiło problemu. Sam korzystałem z takiej opcji. Obecnie obie usługi mam w jednej firmie, więc posiadam perspektywę z obu stron. 

Jak połączyć domenę seohost z hostingiem seohost?

W pierwszej kolejności zacznę od podstawowego wariantu, w którym chcemy posiadać naszą domenę i hosting u jednego dostawcy usług. Taki wariant będzie najkorzystniejszy dla osób, które chcą posiadać wszystko na jednej fakturze i współpracować z jedną firmą. Taka forma oszczędza czas i upraszcza komunikację. Poniżej przedstawię sytuację na bazie seohost, z którego sam korzystam

Krok 1 – Rejestracja oraz zakup domeny i hostingu

Jeśli nadal nie posiadacie zakupionej domeny i hostingu, zapoznajcie się z krokiem omówionym we wcześniejszym wpisie, czyli Jak kupić domenę internetową. Sytuacja z serwerem wygląda analogicznie, jedyna różnica polega na tym, że dokonujemy wyboru zakupu w zakładce „Serwery”.

Krok 2 – Logowanie do panelu sterowania hostingiem

Na skrzynkę e-mailową powinniście otrzymać wiadomość zatytułowaną „Twój nowy serwer został uruchomiony!”, o ile dokonaliście zakupu u tego samego usługodawcy. Jeśli dokonaliście zakupu w innym miejscu, tytuł wiadomości może się różnić. Znajdźcie e-mail, w którym otrzymacie adres panelu swojego serwera, nazwę użytkownika oraz hasło. Zalogujcie się do panelu i przejdźcie do kolejnego etapu.

Krok 3 – Dodanie nowej domeny do serwera

Gdy już jesteśmy zalogowani na koncie do zarządzania serwerem, teraz przechodzimy do sekcji „Ustawienie Domeny”. Tutaj mamy możliwość dodania nowej domeny, którą wcześniej zakupiliśmy. Przypiszmy nowy adres do serwera, wypełniając pole „Domena”. W obszarze „Transfer” oraz „Użycie dysku” możemy zdecydować, ile zasobów chcemy przeznaczyć dla konkretnej domeny. To będzie istotne, jeśli podpięliśmy więcej niż jedną domenę pod ten hosting. W takiej sytuacji możemy chcieć ograniczyć przestrzeń i transfer dla poszczególnych projektów.

Kolejnym istotnym elementem jest konfiguracja SSL. Najlepiej jeśli skonfigurujemy SSL od razu, wtedy opcję „Bezpieczny SSL” oraz „Wymuś SSL z przekierowaniem HTTPS” zostawiamy zaznaczone. Jeśli jednak chcemy odroczyć konfigurację, możemy tymczasowo odznaczyć obie opcje i wrócić do tego później. Jeśli nie chciałeś wdrażać płatnego SSLa, to przynajmniej zainstaluj darmową wersje Let’s Encrypt, według mojej instrukcji. Wersja HTTPS jest dzisiaj standardem rynkowym.

Możemy również ustawić nowo dodaną domenę jako domyślną i przejść do ustawień tej domeny. Tutaj mamy możliwość modyfikacji przekierowań. Ważne jest, aby wybrać jedną wersję naszej strony, albo wersję z subdomeną „WWW”, albo bez „WWW”. Następnie wersję z protokołem HTTP lub HTTPS. Ten element ma wielowymiarowe znaczenie. Osobiście preferuję wersję bez „www” z jednocześnie włączonym protokołem HTTPS.

Jak połączyć domenę seohost z hostingiem dhosting?

Dla tych, którzy zdecydowali się na Elastyczny Web Hosting, przygotowałem video-tutorial, który krok po kroku pokaże, jak zmienić DNS-y i podpiąć domenę (seohost) pod zewnętrzny hosting (dhosting). Video jest dostępne poniżej i ma na celu ułatwienie procesu konfiguracji. Jeśli pojawią się jakiekolwiek pytania lub napotkacie problemy, zachęcam do zostawienia śladu w komentarzach pod filmem.

Krok 1 – Rejestracja oraz zakup domeny i hostingu

Standardowy krok z tą różnicą, że tym razem zakładamy dwa konta i dokonujemy zakupu jednej usługi w jednej firmie, a drugą usługę u innego rejestratora. Upewnij się, że wybierasz odpowiednie usługi i dostawców, którzy spełniają wszystkie wymagania.

Krok 2 – Logowanie do panelu obu firm

Logowanie do panelu zarządzania domeną i hostingiem. Procedura jest praktycznie taka sama jak w „Kroku 2” w przypadku obu usług u jednego dostawcy. Jedyna różnica polega na zalogowaniu się do dwóch paneli i zachowania odpowiednich danych logowania.

Krok 3 – Parkowanie domeny

Teraz przechodzimy do szczegółów, czyli parkowania naszej domeny w panelu dostawcy hostingu. W przypadku omawianej firmy, przechodzimy do sekcji „Domeny” i klikamy przycisk „+Dodaj”, pod którym rozwinie się menu z opcją „Zaparkuj domenę”. Po wybraniu tego obszaru, pojawi się okno z możliwością parkowania domeny. W puste pole wklejamy naszą domenę i zapisujemy wyświetlone adresy DNS.

Krok 4 – Zmiana DNS

Gdy już posiadamy zapisane adresy DNS z naszego hostingu, powracamy do panelu domeny i wchodzimy w ustawienia, aby dokonać zmiany adresów DNS. Każdy adres przypada na jedno pole. Po skonfigurowaniu ustawień, konieczne jest odczekanie, aż adresy DNS rozpropagują się w Internecie. Ten proces może potrwać do 24 godzin dla domen krajowych, a nawet do 72 godzin dla domen globalnych. Jeżeli po upływie tego czasu nie zauważasz żadnych zmian, warto spróbować wyczyścić pamięć podręczną przeglądarki lub skorzystać z innej przeglądarki internetowej.

Podsumowanie

W materiale zostały omówione dwa warianty połączenia domeny z hostingiem. Pierwszy opisuje sytuację, w której zakupujemy obie usługi u jednego operatora, który wykorzystuje panel DirectAdmin. Drugi wariant dotyczy sytuacji, w której jeden operator posiada własny panel zarządzania. Przedstawiony proces jest klarowny i nie powinien przysparzać większych problemów z wdrożeniem. Do tej pory omówiliśmy kroki od wyboru do konfiguracji domeny i hostingu. Jeśli masz jakiekolwiek braki w wiedzy, zachęcam do powrotu do wcześniejszych wpisów.

author Łukasz D. K.

Łukasz D. K.

Internety robię w badaj.to

E-ntuzjasta digital marketingu oraz wszelkich metod pozwalających generować wartościowy ruch na projekty internetowe. Związany z branżą internetową od 2012 roku. W przeszłości związany z branżą SEM, realizując kampanie m.in. dla klientów z sektora instytucjonalnego, automotive, IT, FMCG.