Przeglądając śląskie wydarzenia bazującej wokół tematyki nowych mediów, postanowiłem zawędrować do Muzeum Śląskiego na cyklicznie organizowane spotkania bloSilesia. Tym bardziej gdy lista prelegentów tego spotkania była bardzo obiecująca.  Tegoroczny temat: „Od zera do vlogera – wideo w arsenale twórcy internetowego”

Relacja z bloSilesia

Obranie kierunku na wydarzenie organizowane przez lokalną blogosferę był idealną okazją do tego, aby spotkać na żywo tych, których twórczość zazwyczaj oglądamy zza ekranu monitora.

Jako pierwsza stanęła przed zebranymi Kasi Ogórek: z tematem „Mini video narzędziem dla blogera”. Wystąpienie miało na celu przybliżenia możliwości stosunkowo młodej aplikacji, jaką jest Vine. Generalnie aplikacja będąca obecnie w rękach Twittera, to platforma społecznościowa, umożliwiająca publikację 6 sekundowych zapętlonych video. Wartym odnotowania jest fakt, że już na polskim rynku mamy marki wykorzystujące Vine w kampaniach promocyjnych.

Kolejnym przemawiającym był Marcin Mossakowski i jego „Filmy z podróży”. Początkowo wystąpienie należało do tych z gatunku „inspiracji”. Marcin przedstawił przed nami kunszt swoich umiejętności z tworzenia/montażu filmów podróżniczych. Jako już doświadczona osoba udzielił technicznych wskazówek początkującym lub planującym wejście w świat filmowania.

Trzecim prelegentem na bloSilesia był Paweł Opydo z prezentacją „Czego się nauczyłem robiąc pierwsze kroki na YouTube?” Paweł jako vloger będący na początku przygody z video, postanowił przekazać swoje świeże spojrzenie na nową formę komunikacji twórcy z odbiorcą. Jako bloger zwrócił uwagę na różnice między czytelnikiem, a widzem na YouTube. Oglądający częściej wypominają w komentarzach formę video, aniżeli jego wartość merytoryczną. Uczulał również na samą platformę YouTuba. Przypominając o algorytmie, który warto wykorzystać do promocji własnych filmów.

Ostatnim elementem wydarzenia był panel dyskusyjny: „Różnice pomiędzy blogowaniem, a vlogowaniem” pomiędzy Włodkiem Markowiczem, a Marcinem Nowakiem. Włodek jako zaawansowany vloger próbował przekonać, aby chęć bezwzględnego zarobku nie przysłoniła tego co jest najważniejsze w procesie tworzenia. Starał się unikać wskazywania co należy robić, jednak zwracał uwagę, by skupić się na działalności sprawiającej przyjemność.

Jeżeli ktoś chciałby obejrzeć całość wydarzenia, zapraszam do poniższego video z kanału bloSilesia

Podsumowanie

Podsumowując wydarzenie ze strony organizacyjnej oceniam celująco. Bez wątpienia podziękowania należą się organizatorom oraz głównym partnerom (ING i Muzeum Śląskiemu). Nowy kompleks kulturalny jest idealnym miejscem dla tego typu wydarzeń. Ze strony merytorycznej jako reprezentant agencji (tak, nie jestem blogerem) najwięcej inspiracji wyciągnąłem z wystąpienia Katarzyny Ogórek o Vine.

Dwa pozostałe wystąpienia były przydatne pod względem technicznym.  Natomiast pomimo dobrego pomysłu z panelem dyskusyjnym, po ostatnim temacie wyszedłem z pewnym niedosytem. Pomimo tego pozdrawiam organizatorów i w ich imieniu zapraszam na kolejne edycje bloSilesia. Obserwujcie: www.blosilesia.org