Przeglądając wydarzenia związane z nowymi mediami na Śląsku, postanowiłem wybrać się na cykliczne spotkanie bloSilesia, które odbywa się w Muzeum Śląskim. Dodatkowo zachęciła mnie lista prelegentów, która wydawała się bardzo obiecująca. Tegoroczne hasło brzmiało: „Od zera do vlogera – wideo w arsenale twórcy internetowego”.

Relacja z bloSilesia

Obranie kierunku na wydarzenie organizowane przez lokalną blogosferę była idealną okazją, aby spotkać na żywo twórców, których zazwyczaj oglądamy zza ekranu monitora.

Jako pierwsza stanęła przed zebranymi Kasia Ogórek: z tematem „Mini video narzędziem dla blogera”. Wystąpienie miało na celu przybliżenie możliwości stosunkowo młodej aplikacji, jaką jest Vine. Jest to platforma społecznościowa, umożliwiająca publikację 6-sekundowych zapętlonych filmów, obecnie będąca w rękach Twittera. Warto zauważyć, że już na polskim rynku są marki wykorzystujące Vine w kampaniach promocyjnych.

Kolejnym przemawiającym był Marcin Mossakowski i jego „Filmy z podróży”. Początkowo wystąpienie można zaliczyć do kategorii „inspiracji”. Marcin przedstawił nam swoje umiejętności tworzenia i montażu filmów podróżniczych. Jako doświadczony twórca, udzielił również technicznych wskazówek dla początkujących lub osób planujących wejście w świat filmowania.

Trzecim prelegentem na bloSilesia był Paweł Opydo z prezentacją „Czego się nauczyłem robiąc pierwsze kroki na YouTube?” Paweł jako vloger będący na początku przygody z video, postanowił przekazać swoje świeże spojrzenie na nową formę komunikacji twórcy z odbiorcą. Jako bloger zwrócił uwagę na różnice między czytelnikiem, a widzem na YouTube. Oglądający częściej wypominają w komentarzach formę video, aniżeli jego wartość merytoryczną. Uczulał również na samą platformę YouTuba. Przypominając o algorytmie, który warto wykorzystać do promocji własnych filmów.

Ostatnim elementem wydarzenia był panel dyskusyjny: „Różnice pomiędzy blogowaniem, a vlogowaniem” pomiędzy Włodkiem Markowiczem, a Marcinem Nowakiem. Włodek, jako doświadczony vloger, starał się przekazać, że nie należy pozwolić na to, aby chęć szybkiego zarobku zdominowała proces tworzenia. Zalecał, aby skupić się na robieniu tego, co sprawia przyjemność, a nie tylko na osiąganiu sukcesu finansowego.

Jeżeli ktoś chciałby obejrzeć całość wydarzenia, zapraszam do poniższego video z kanału bloSilesia

Podsumowanie

Podsumowując wydarzenie, ze strony organizacyjnej, oceniam je jako celujące. Bez wątpienia należą się podziękowania organizatorom oraz głównym partnerom, czyli ING i Muzeum Śląskiemu. Nowy kompleks kulturalny jest idealnym miejscem na tego typu wydarzenia. Ze strony merytorycznej, jako przedstawiciel agencji (tak, nie jestem blogerem), wyciągnąłem najwięcej inspiracji z wystąpienia Katarzyny Ogórek o Vine.

Dwa pozostałe wystąpienia były przydatne pod względem technicznym. Natomiast pomimo dobrego pomysłu z panelem dyskusyjnym, po ostatnim wystąpieniu miałem pewien niedosyt. Mimo to, chciałbym pozdrowić organizatorów i zachęcam do uczestnictwa w kolejnych edycjach bloSilesia. Obserwujcie: www.blosilesia.org