Słownik pojęć internetowych

Prezentowany słownik pojęć internetowych ma służyć osobom niezwiązanym z dynamiczną dziedziną marketingu internetowego. Kompendium jest na bieżąco rozbudowywane w celu zebrania jak największej ilości haseł. Jeżeli spotkałeś się z hasłem na mojej stronie, które nie było wystarczająco zrozumiałe napisz do mnie, a postaram się dodać definicję owego zagadnienia w słowniku.

Kampania pozwalająca na wyświetlanie naszej reklamy osobom, które wcześniej zetknęły się z naszym komunikatem (np. były na naszej stronie internetowej)

Negatywne zjawisko charakteryzujące się nieuczciwymi kliknięciami w płatną reklamę PPC, przez konkurencję. Celem jest wyczerpanie lub podniesienie budżetu reklamowego konkurencji.

Wartość od 1 do 10 przypisywana jednostce reklamowej w systemie AdWords. Oszacowana na podstawie przewidywanego współczynnika klikalności, trafności reklamy i jakości strony docelowej.

Precyzyjne kierowanie reklamy na określony kraj, region, miasto lub język.

Maksymalna kwota, która jest przeznaczana na reklamę w ciągu doby.

System oparty na pobieranie płatności w przypadku wykonania określonej akcji tzw. konwersji (sprzedaż, wysłanie danych, zapisanie na newsletter)

Koszt za liczbę tysiąca wyświetleń naszej reklamy.

Pay per click, czyli sposób rozliczania reklamy za kliknięcie – polega na pobieraniu opłaty za kliknięcie w baner lub link

Dokument przygotowany dla potencjalnego klienta. Głównym celem briefu jest zebranie jak największej ilości informacji na temat firmy, w celu opracowania optymalnych propozycji klientowi.

Tekst zawierający treści reklamowe, przypominający budową artykuł dziennikarski. W tej różnicy, że jest opublikowany za gotówkę. Z reguły artykuły sponsorowane posiadają wyróżnioną informację o charakterze tekstu.

Autor widmo, piszący obszerne i profesjonalne publikacje w imieniu innych, pozostając anonimowym.

Bohater marki, graficznie przygotowana postać, będąca rozpoznawanym elementem, łączącym z marką (np. Serce i Rozum)

System informatyczny pozwalający na zarządzanie relacjami z klientami. Zawiera dane kontaktowe, transakcje oraz przeprowadzone kontakty.

Sprzedaż nastawiona na klienta indywidualnego

Sprzedaż ukierunkowana na transakcjach pomiędzy podmiotami gospodarczymi (firmami, instytucjami, partnerami biznesowymi)

Handel wykorzystujący nowe możliwości telefonów komórkowych oraz innych urządzeń przenośnych.

Strona na którą jest kierowany użytkownik, w celu zachęcenia go do wykonania określonego działania (pozostawienia maila, danych kontaktowych)

Strona internetowa zawierająca artykuły, wpisy autora/ów

Aplikacja pozwalająca na śledzenie wielu kanałów RSS

Język służący do przesyłania aktualności strony na czytniki RSS

Przeniesienie do działań firmy idei rywalizacji wykorzystywanej w grach

Działania budujące wizerunek pracodawcy. Zarówno przez firmę jak i pracowników.

Procent wizyt jednoosłonowych, czyli takich, w których użytkownik wyszedł ze strony wejścia.

Zwrot z poniesionych inwestycji.

Suma wyświetleń stron łącznie z powtórnymi odwiedzinami tej samej strony/podstrony. Rejestrowane przy każdym odnotowaniu uruchomienia skryptu mierzącego ilość odsłon.

Technika pozwalająca na rejestrowanie ruchu myszy na serwisach internetowych.

Plik tekstowy zapisywany na komputerach docelowych, gromadzący dane wykorzystywane w identyfikacji konkretnego komputera, przeglądarki.

Eksperymenty przeprowadzane w celu porównania skuteczności co najmniej dwóch wersji strony, podstrony, komunikatu reklamowego itp.

Plik zawierający informacje przeznaczone wyszukiwarkom, w celu poinstruowania robotów gdzie mogą wejść i co mogą zaindeksować.

Tymczasowe przekierowanie informujące wyszukiwarkę o czasowym zmianie właściwego adresu.

Trwałe przeniesienie kierujące jedną witrynę internetową na inną, przenosi pewną część mocy jednej domeny na drugą.

Aktualizacja algorytmu ustalającego SERPy, której głównym celem jest odnalezienie nienaturalnych linków prowadzących do naszej strony internetowej.

Algorytm wyszukiwarki Google wprowadzony w celu obniżenia pozycji, stronom posiadającym niskiej jakości zawartość, duplicate content, generowane automatycznie teksty.

Atrybut (rel=”nofollow”) przypisywany linkom lub znacznikom meta . Używany w odnośniku sprawia, że robot wyszukiwarki nie podąży na stronę oznaczoną tym atrybutem. Jeżeli użyjemy go w odniesieniu do całej strony, będzie oznaczało blokadę wszystkich linków na danej podstronie. Nofollow  nie przenosi wartości PR.

Technika wykorzystująca optymalizację strony pod kilkuwyrazowe ściśle skonkretyzowane słowa kluczowe. „Długi ogon” pozwala na pozyskanie jak najmniejszej ilości przypadkowych użytkowników.

Tworzenie treści mających za cel szybkie rozpowszechnienie w internecie, a przy okazji linkowanie użytkowników do naszego materiału. Do najczęściej wykorzystywanych metod można zaliczyć wywołujące dużo emocji tematy kontrowersyjne.

Link przychodzący lub wychodzący umieszczony w skutek wymiany odnośnikami pomiędzy dwoma stronami.

Linki pozycjonujące wyświetlane przez określony okres czasu na losowej stronie lub podstronie.

Znacznik meta zawierający w sobie słowa kluczowe. Aktualnie jest pomijanym czynnikiem przy pozycjonowaniu w Google, w innych wyszukiwarkach odgrywa ważniejszą rolę.

Wstawiamy przy pomocy: <meta name=”keywords” content=”TWÓJ TEKST”/>

Zbiór adresów internetowych, zebrany ze zgłoszeń właścicieli witryn. Strony są umieszczone w odpowiednich działach tematycznych, powiązanych ze stroną.

Wyniki uzupełniające w stosunku do głównego indeksu Google. Składa się ze stron uznanych za mało wartościowe.

Zbiór wszystkich stron internetowych pobranych przez roboty wyszukiwarek internetowych. Na podstawie tych stron generowane są wyniki wyszukiwania.

Narzędzie stworzone do informowania właściciela serwisu o tym jaki jest stan jego strony w oczach Google.

Strona stworzona z myślą o przekierowaniu użytkownika na zupełnie inną witrynę.

Narzędzie amerykańskiej firmy Google prezentujące statystyki stron internetowych z umieszczonym kodem śledzenia.

Robot internetowy, który ma za zadanie indeksować strony www.

Bonus promujący nowe strony na wysokich pozycjach w wyszukiwarce Google. Zaistniały stan utrzymuje się w okresie od kilku dni do kilku tygodni.

Strona zawierająca dziesiątki, albo nawet setki linków prowadzących do innych stron.

Moderowany katalog, będący najpopularniejszym spisem stron internetowych. Składa się ze stron zgłaszanych przez właścicieli.

Baza danych, mająca na celu gromadzenie oraz przetwarzanie informacji zbieranych przez roboty wyszukiwarek.

Działania mające na celu przedstawienia robotom wyszukiwarek innej treści, niż użytkownikom. Najczęściej polegające na ukrywaniu tekstu oraz odnośników.

Cała zawartość  umieszczona na naszej stronie internetowej.

Zjawisko charakteryzujące się powieleniem treści pod innym adresem internetowym, wewnątrz naszego lub zewnętrznego serwisu www.

Atrybut odpowiedzialny za wskazywanie pierwotnej wersji podstrony. Stosowany w celu wyeliminowania duplicate content, jednak musimy pamiętać, że jest to jedynie wskazówka dla robotów wyszukiwarek.

Stosujemy umieszczając w nagłówku <head>: <link rel=„canonical” href=„http://twojastrona.pl/podstrona/”>

Pozycjonowanie zgodne z wytycznymi wyszukiwarki. Tworzenie wartościowych treści oraz witryn, które przede wszystkim mają służyć użytkownikowi. Ze względu na regularne zmiany w wytycznych, niezbędny jest bieżący monitoring trendów w branży SEO.

Pozycjonowanie stron internetowych według działań niezgodnych z wytycznymi wyszukiwarek. Do przykładowych metod BHS możemy zaliczyć ukrywanie treści, linków, generowanie nie mających sens tekstów, masowe spamowanie internetu swoimi linkami.

Linki przychodzące do naszej strony internetowej

Tekst będący odnośnikiem, występujący między dwoma znacznikami: A

<a href=”http://domena.pl/”>Anchor text</a>

Analiza strony internetowej, wykonana pod kątem użyteczności dla algorytmów wyszukiwarek internetowych.

Kara za rażące naruszenia regulaminu, efektem jest usunięcie naszej strony z indeksu wyszukiwarki. Aby sprawdzić, czy nasza witryna została zbanowana należy wpisać w wyszukiwarkę komendę site:twojastrona.pl W przypadku braku wyświetlania naszych podstron, istnieje duże prawdopodobieństwo nałożenia kary.

Kara stosowana przez wyszukiwarkę, której efektem jest nagłe obniżenia obecnych pozycji strony internetowej. Głównym powodem może być stosowanie działań SEO nie zgodnych ze wskazówkami dla webmasterów.

Krótki opis strony wyświetlany w wynikach wyszukiwania. Ustawienie tego znacznika nie gwarantuje wyświetlanie ustawionego tekstu w serpach.
 
Używamy wstawiając w nagłówek strony: <meta name=”description” content=”Opis”/>

Atrybut zawierający alternatywny opis obrazków. W przypadku problemu z wyświetlaniem naszej grafiki, na ekranie monitorów ujrzymy tekst zapisany w danym znaczniku.

Używamy przy pomocy:<img src=”adres obrazka” alt=”Opis alternatywny”/>

Słowo lub wyrażenie wpisujące przez użytkowników w pole wyszukiwarki, w celu odnalezienia treści powiązanych tematycznie z daną frazą kluczową.

Algorytm wyszukiwarki Google, określający wartość strony internetowej w przedziale od 0 do 10

Strony stworzone w celu umieszczenia linków w artykułach powiązanych tematycznie do strony docelowej.

Strona lub zbiór serwisów internetowych – stworzonych z myślą o promocji witryn w wyszukiwarkach internetowych. Głównym celem tego typu stron jest zamieszczenie linków prowadzących do witryny docelowej.

Advertisment ad adsense adlogger